Czy uważasz, że Twoje miasto jest piękne?
Tak. Jest. Ale piękno nie jest stałe i niezmienne. Masz na nie wpływ. Niewiele potrzeba, by je zniszczyć!
Wystarczy wyrzucony byle gdzie śmieć: butelka, papierek po batoniku czy ostatnio - foliowa rękawiczka.
I właśnie ta foliowa rękawiczka staje się w ostatnim czasie ponurym symbolem śmieciopandemii.
Z powodu strachu przed zakażeniem zaczęto stosować jeszcze więcej jednorazowych woreczków, rękawiczek, maseczek.
Problem zbyt wielkiej ilości plastiku oraz wyrzucania śmieci na ulicę w naszym mieście istniał zawsze, ale teraz niestety ekologia niestety zeszła na dalszy plan.
Chcemy do niej wrócić! Dlatego kolejną odsłoną kampanii "Nie bądź kiep" jest plakat z foliową rękawiczką, która jest symbolem całej masy jednorazowego plastiku, który poniewiera się na żorskich ulicach.
Zwróć uwagę! Nie przechodź obojętnie! Z pojedynczych decyzji każdego z nas składa się OBRAZ MIASTA!
Kampania składa się z grafik/obrazów stworzonych dla sprawy przez artystów. Odpowiedzieli na nasz apel, chcąc dołożyć swoją cegiełkę dla idei, która jest dla nich ważna!
Niech te obrazy przemówią do Was!
Od dzisiaj wystawę można zobaczyć w Domu Kultury! Zapraszamy!
Marek Maciejczyk
Warszawiak, plakacista, artysta ulycy. Laureat nielicznych nagród oraz niewielu wyróżnień
Maria Antonina Mazurek
Cześć! Nazywam się Maria Antonina. Na co dzień zajmuję się projektowaniem ilustracji i plakatów. Od najmłodszych lat lubiłam rysować (albo tworzyć manualnie), więc szybko moim marzeniem stała się nauka w Szkole Plastycznej którą ukończyłam w 2016 roku. Obecnie studiuję na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuk Plastycznych w Cieszynie na kierunki Grafika wydawnicza. Tam zakochałam się w ilustracji i plakacie. W projektowaniu dążę do syntezy formy i prostego przekazu, ale najważniejsza jest dla mnie przy tym dobra zabawa.
Emanuela Sutyła
grafik projektant, absolwentka Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach ze specjalizacją grafika reklamowa oraz grafika warsztatowa. Uczestniczka wystaw z zakresu plakatu i projektowania opakowań. Twórczo pracuje w studiu Tecken, na macierzystej uczelni pełni funkcję asystenta. Wnuczka pszczelarza, zakochana w pszczołach i innych owadach. Czerpie z ich świata inspiracje i dostrzega nawet najdrobniejsze piękno.
Weronika Mikulska
30 letnia mieszkanka Żor, pochodząca z województwa pomorskiego. Od kilku lat sukcesywnie rozwija się w ilustracji, gdzie znalazła dla siebie wygodne miejsce.
Prywatnie mama, pasjonatka tańca, natury i oczywiście szeroko pojętej grafiki
Emilia Wąż
Mama Zosi i Antosia, żona Łukasza.
Plakacistka i ilustratorka.
Graficzka w Miejskim Ośrodku Kultury w Żorach.
Pasjonatka jogi, slow joggingu i gór.
Uwielbia poranki i tropienie sarenek.
Agnieszka Zapart
Zawodowo psychoterapeutka i twórczyni internetowa, znana w sieci jako Obrazkoterapia. Prywatnie mama Dwójki, miłośniczka jogi, astronomii oraz podróży bliskich i dalekich.
Adam Grimann
Urodzony dawno temu w Żorach (1965) Od 1989 roku mieszkam w Herford, Niemcy Artystycznie: samouk, zawodowo: designer opakowań. Członek stowarzyszenia artystów „Das Fachwerk” w Bad Salzuflen od 2011. Waga zmienna, wzrost stały, ze skłonnością spadkową.
Maluję od lat 80., wystawiam od 2010 r. Miejsca w których oglądano dotychczas moje prace: Herford, Bad Salzuflen, Bielefeld, Oelde, Bad Oeynhausen, Hiddenhausen, Lemgo, Lipsk, Bochum, Bremen, Szczecin, Żory, Londyn (Anglia), Millau (Francja), Miami (USA), Zürich (Szwajcaria), Eupen (Belgia)
W moich pracach odbiorcy znajdują sytuacje życiowe, uczucia i uniwersalne przesłania z własnej - mojej - nieco zakrzywionej, przerysowanej perspektywy. Rozchylam linijki rzeczywistości, by odbiorca mógł czytaś między tymi wierszami.
Katarzyna Krutak
Kobieta na planecie ziemia w podróży zwanej życiem, ucząca się i odkrywająca siebie w doświadczaniu.
Kochająca sztukę, przyrodę, pracę z oddechem, jogę i podróże.
Malarka, tatuatorka współpracująca z zaprzyjaźnionym studiem Voice of Ink we Wrocławiu. W przyszłości może ilustratorka książek dla dzieci.
Klaudia Pawelec-Gliklich
Klaudia Pawelec-Gliklich – mieszka i tworzy w Żorach. W 2007 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – specjalizacja malarstwo - pracownia prof. Tadeusza Rusa.
Aneks z grafiki – pracownia prof. Józefa Knopka.
Obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Uczestniczka ponad 44 wystaw.
Od 2011r założycielka wystawy „Młode Talenty”.
W latach 2009-2010 współrealizatorka projektu plastycznego „Cztery Żywioły”.
Współorganizatorka projektu plastycznego dla przedszkolaków pt: „Ze sztuką na Ty – w poszukiwaniu inspiracji w moim regionie”.
W 2018 roku reprezentowała Polskę na FabrianoInAcquarello we Włoszech - Międzynarodowym Festiwalu Akwareli.
W roku 2018 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Żory – w uznaniu za efektywne przekazywanie wiedzy, pasję
i zaangażowanie wkładane w rozwój szkoły, skuteczne rozbudzanie ciekawości oraz zainteresowań dzieci i młodzieży.
Nominowana do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory 2019.
W 2019 roku brała udział w EXPOSITION «L’ART NOUVEAU/ŻORY» par les artistes de ŻORY.
Wystawie w ramach konfrontacji "Porozumienie miast partnerskich".
Tomasz Kipka
zajmuje się komunikacją i identyfikacją wizualną. Profesor Uniwersytetu Śląskiego związany z cieszyńskim Instytutem Sztuk Plastycznych oraz Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach. Z zamiłowaniem traktuje plakat. Swoje prace prezentuje na wystawach w Polsce i zagranicą. Uhonorowany nagrodą Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA Excellence Award, laureat Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego na Słowacji, laureat konkursu „Śląska Rzecz”, Nagrody Senatora RP oraz nagród i wyróżnień za znaki graficzne, identyfikację wizualną, plakaty i projektowanie książki. Wspólnie z żoną prowadzi w Radzionkowie Studio/Galerię Tecken. Jest organizatorem i kuratorem projektu cyklicznej wystawy plakatu ekologicznego „Ekoplakat” (od 2006) oraz wystawy plakatu jazzowego Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach (od 2009).