Wystawa malarstwa Klaudii Pawelec-Gliklich
W I Z J E
chodźcie do mnie
Galeria na Starówce, ul. Kościuszki 3
17 czerwca – 31 lipca
czynne w godzinach pracy kina
Autorka o wystawie:
Najnowsza wystawa to odkrycie samej siebie w mrocznych zakamarkach wyobraźni. Akwarele z cyklu kontrastowych zestawień treści pokazują moje nowe spojrzenie na to, co widzę. Układy barwne kontrastują z samą treścią obrazu. Format, jak i elementy rysunku całkowicie zmieniają mój dotychczasowy styl w akwareli.
Kurator wystawy, Nina Kontny-Łomozik:
Artystka zachwyca wirtuozerią rysunku kolorów. Opisuje świat przyrody, którą możemy zobaczyć wówczas, kiedy się do niej przybliżymy tak jak dzieci biegające beztrosko wśród traw. To poetycka wizja naszej rzeczywistości, aktualnych potrzeb i tęsknot człowieka do wolności w czasie ograniczeń, które niesie ze sobą cywilizacja i pandemia. Prace artystki wywołują uczucia swobody, humoru i radości życia pomimo wszystko.
Klaudia Pawelec-Gliklich – mieszka i tworzy w Żorach. W 2007 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych – specjalizacja malarstwo - pracownia prof. Tadeusza Rusa.
Aneks z grafiki – pracownia prof. Józefa Knopka.
Obecnie studentka Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.
Od kilku lat nauczycielka plastyki w mieście, w którym tworzy. Uczestniczka ponad 44 wystaw malarskich i fotograficznych - zbiorowych i indywidualnych. Uczestniczka wielu plenerów malarskich i fotograficznych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz galeriach w całej Polsce.
Od 2011 r. inicjatorka projektu i kuratorka wystawy „Młode Talenty”, której celem jest propagowanie twórczych działań uzdolnionej młodzieży. Kończąc w 2015 roku Pedagogikę Specjalną w zakresie Oligofrenopedagogiki, prowadziła działania artystyczne mające na celu zintegrowanie środowisk.
Autorka badań dotyczących twórczości oraz wpływu środowiska na Młode Talenty „Kiedy Picasso staje się Picassem”.
Od lat współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Cieszynie, organizując zajęcia dla młodzieży w pracowni grafiki. Współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Żorach - Studiem Działań Artystycznych.
W latach 2009-2010 współrealizatorka projektu plastycznego „Cztery Żywioły”.
0d 2009 roku współpracuje z Przedszkolem nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Brzechwy w Żorach pod kątem obserwacji, oceny i interpretacji dziecięcej twórczości plastycznej przedszkolaków. Współorganizatorka projektu plastycznego dla przedszkolaków pt: „Ze sztuką na Ty – w poszukiwaniu inspiracji w moim regionie”.
W 2018 roku reprezentowała Polskę na FabrianoInAcquarello we Włoszech - Międzynarodowym Festiwalu Akwareli.
W 2018 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Żory – w uznaniu za efektywne przekazywanie wiedzy, pasję i zaangażowanie wkładane w rozwój szkoły, skuteczne rozbudzanie ciekawości oraz zainteresowań dzieci i młodzieży.
Nominowana do Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Żory 2019.
W 2019 roku brała udział w EXPOSITION «L’ART NOUVEAU/ŻORY» par les artistes de ŻORY,
wystawie w ramach konfrontacji "Porozumienie miast partnerskich". Trzynastu artystów z Żor reprezentowało miasto na wystawie we Francji.
W 2020 roku brała udział w kampanii "EKOPANDEMIA - rękawiczka jednorazowa" organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach.
Praca z młodzieżą dostarcza jej wiele satysfakcji w życiu zawodowym jak i prywatnym. Swoimi działaniami stara się wypełnić luki w zapotrzebowaniu kulturalnym mieszkańców Żor. Natomiast trzyletnia artystyczna przygoda z seniorami nauczyła ją pokory do tego, co jeszcze niezdobyte.
Prywatnie przewodnim działaniem malarki są wyzwania artystyczne w szeroko pojętym znaczeniu. Dzięki temu, iż czerpie inspiracje z otaczającego ją świata, swoimi działaniami może wpisać się w działalność środowiska lokalnego. Od lat zajmuje się malarstwem akrylowym i olejnym. Jednak jej wielką pasją jest malarstwo akwarelowe. Swoje zaangażowanie w środowisko, w którym mieszka przekłada na przestrzeń malarską, inspirując się pejzażem kulturowym.